Remnant 41 cm - black cherry polka dot fabric Cherry Dot by Michael Miller
Remnant 41 cm - Cherry Polka Dot Fabric
black cotton fabric with red cherries and small polka dot pattern
very high quality fabric, typical great Michael Miller quality
| Material | 100% cotton |
| Fabric Type | smooth cotton fabric |
| Pattern Size | size of the cherries: 5cm (1.9") |
| Fabric Width | 112cm (44") |
| Weight | 149g/m² |
| Unit Length | 41 cm (0.45 yards) |
| Collection | Cherry Dot |
| Brand | Michael Miller |
Unit Length
- 1 fabric unit is 41 cm (0.45 yards).
- This is the last piece available for this fabric!
- machine wash warm (40°C), wash with like colours, no bleach
- tumble dry medium, remove promptly
- use warm iron
| Categories: | Remnants |
| Material: | Cotton |
| Color: | Black |
| Pattern: | Circles/Dots/SpotsFlower/Leaf/PlantsFood/Drinks |
| Usage: | BeddingsDressesLiningsPillow casesShirtsShortsSkirts |
| Fabric Origin: | USA Fabrics |
black dot fabric from the USA with red cherries and small polka dot pattern
224809











Remnants



