Remnant 44 cm - black with colorful dream catcher fabric Timeless Treasures
Remnant 44 cm - Dream Catcher Fabric
black cotton fabric with colorful dream catchers in orange, blue etc.
very high quality fabric, typical great Timeless Treasures quality
| Material | 100% cotton |
| Fabric Type | smooth cotton fabric |
| Pattern Size | size of the longest dream catcher: ca. 8cm (3.1") |
| Pattern Repeat | ca. 19.8cm (7.8") |
| Fabric Width | 112cm (44") |
| Weight | 143g/m² |
| Unit Length | 44 cm (0.48 yards) |
| Collection | Southwest |
| Brand | Timeless Treasures |
Unit Length
- 1 fabric unit is 44 cm (0.48 yards).
- This is the last piece available for this fabric!
- machine wash warm (40°C), wash with like colours, wash fabrics with metallic highlights on gentle cycle
- tumble dry low
- use cool iron


| Categories: | Remnants |
| Material: | Cotton |
| Color: | BlackMulti/Rainbow |
| Pattern: | Items |
| Usage: | BeddingsDressesLiningsPillow casesShirtsShortsSkirtsTops |
| Fabric Origin: | USA Fabrics |

black fabric from the USA with dream catchers, Collection: Southwest
225417

Remnants
















