Remnant 82 cm - Robert Kaufman vintage map fabric
Remnant 82 cm - Vintage World Map Fabric
Travel back in time with this stunning vintage map panel fabric that features countries around the globe and text in Latin. You'll feel like an explorer getting ready to sail the seven seas with your trusty map when you gaze upon this gorgeous design. It's a fabulous fabric for a wide array of sewing and quilting projects.
| Material | 100% cotton |
| Fabric Type | smooth cotton fabric |
| Pattern Size | height of the biggest circle with map: ca. 50.5cm (19.9") |
| Pattern Repeat | ca. 91cm (35.8") |
| Fabric Width | 112cm (44") |
| Unit Length | 82 cm (0,90 yards) |
| Weight | 146g/m² |
| Printing Method | This fabric is digitally printed and is highly detailed |
| Designer | Studio RK |
| Collection | Vintage Blueprints Digital |
| Brand | Robert Kaufman |
Unit Length
- 1 fabric unit is 82 cm (0,90 yards).
- This is the last piece available for this fabric!
- machine wash cold (30°C), wash dark colors separately, no bleach
- tumble dry low, remove promptly
- use warm iron







| Categories: | Remnants |
| Material: | Cotton |
| Color: | Brown |
| Pattern: | Maps |
| Feature: | Digitally PrintedFull PatternPanels |
| Usage: | BeddingsDressesLiningsPillow casesShirtsShortsSkirts |
| Fabric Origin: | USA Fabrics |

explorer's world map fabric for quilting projects
225861

Remnants














