Remnant 22 cm - blue Canvas fabric with Alice in Wonderland gold metallic by Cotton and Steel
Remnant 22 cm - Alice in Wonderland Fabric
blue Canvas fabric with Alice in Wonderland characters, flowers etc.
with gold metallic embellishment
very high quality fabric, typical great Cotton + Steel quality
| Material | cotton, linen |
| Fabric Type | strong canvas fabric |
| Pattern Size | size of Alice: ca. 18.5cm (7.3") |
| Pattern Repeat | ca. 59.7cm (23.5") |
| Fabric Width | 112cm (44") |
| Unit Length | 22 cm (0,24 yards) |
| Weight | 218g/m² |
| Feature | with gold metallic embellishment |
| Designer | Rifle Paper Co. |
| Collection | Wonderland |
| Brand | Cotton and Steel |
Unit Length
- 1 fabric unit is 22 cm (0,24 yards).
- This is the last piece available for this fabric!
- wash in cold water on delicate cycle, dry on low heat
- use cool iron



| Categories: | Remnants |
| Material: | Canvas |
| Color: | Blue |
| Pattern: | Fairy Tales |
| Feature: | Metallic |
| Usage: | BagsCurtainsFurniture UpholsteryHome decorHome Textiles |
| Fabric Origin: | USA Fabrics |

canvas fabric from the USA, Collection: Wonderland, Designer: Rifle Paper Co.
227024

Remnants















