Remnant (29 x 112 cm) - peach with orange bear Brushed Twill fabric by Cotton and Steel
Remnant (29 x 112 cm) - Bear Fabric
peach brushed twill fabric with orange bears
very high quality fabric, typical great Cotton + Steel quality
| Material | 100% cotton |
| Fabric Type | soft brushed twill fabric |
| Pattern Size | size of the biggest bear: ca. 5.3cm (2.1") |
| Pattern Repeat | ca. 20.2cm (8") |
| Fabric Width | 112cm (44") |
| Unit Length | 29 cm (0.32 yards) |
| Weight | 151g/m² |
| Designer | Sarah Watts |
| Collection | Cozy |
| Brand | Cotton and Steel |
Unit Length
- 1 fabric unit is 29 cm (0.32 yards).
- This is the last piece available for this fabric!
- wash in cold water on delicate cycle, dry on low heat
- use cool iron



| Categories: | Remnants |
| Material: | Twill |
| Color: | OrangePeach |
| Pattern: | Animals/Animal Print |
| Animal: | Bears/Pandas |
| Usage: | BeddingsDressesLiningsPillow casesShirtsShortsSkirts |
| Fabric Origin: | USA Fabrics |

brushed twill fabric from the USA with bears, Collection: Cozy, Designer: Sarah Watts
227570

Remnants














