Remnant (44 x 110 cm) - mint green Quilt Gate vintage rose fabric
Remnant (44 x 110 cm) - Mint Green Small Rose Quilt Gate Fabric
This is a really romantic design, featuring lots of small roses in full bloom. You'll feel as though you're strolling through a flower garden on a beautiful Spring day when you gaze upon this fabric. Use it for dresses, bags, shirts and more, it's up to you!
| Material | 100% cotton |
| Fabric Type | smooth cotton fabric |
| Pattern Size | size of the biggest flower: ca. 1.5cm (0.6") |
| Pattern Repeat | ca. 10.2cm (4") |
| Fabric Width | 110cm (43.3") |
| Unit Length | 44 cm (0.48 yards) |
| Weight | 114g/m² |
| Brand | Cosmo |
Unit Length
- 1 fabric unit is 44 cm (0.48 yards).
- This is the last piece available for this fabric!
- machine wash cold (30°C), delicate cycle
- tumble dry, low temperature
- use cool iron






| Categories: | Remnants |
| Material: | Cotton |
| Color: | Green |
| Pattern: | Flower/Leaf/Plants |
| Usage: | BeddingsDressesLiningsPillow casesShirtsShortsSkirts |
| Fabric Origin: | Japanese Fabrics |

fabric from Japan with small retro flowers, floral design
227757











Remnants



