Remnant (32 x 110 cm) - light cream Canvas fabric yellow oval shape Kokka Japan
Remnant (32 x 110 cm) - Shape Canvas Fabric
See Design
Licensed by Copyrights Asia
light cream canvas fabric with yellow ovals
very high quality fabric, typical perfect Japanese quality
| Material | 100% cotton |
| Fabric Type | smooth canvas fabric |
| Pattern Size | size of one of the bigger ovals: ca. 6.4cm (2.5") |
| Fabric Width | 110cm (43") |
| Unit Length | 32 cm (0.35 yards) |
| Weight | 210g/m² |
| Designer | Donna Gorman |
| Brand | Kokka |
Unit Length
- 1 fabric unit is 32 cm (0.35 yards).
- This is the last piece available for this fabric!
- machine wash warm (40°C), no bleach
- tumble dry medium
- use warm iron



| Categories: | Remnants |
| Material: | Canvas |
| Color: | Yellow |
| Pattern: | Ovals |
| Usage: | BagsChair coversDressesHome TextilesJacketsShirts |
| Fabric Origin: | Japanese Fabrics |

fabric from Japan with shapes, Design: Donna Gorman, See Design, Licensed by Copyrights Asia
228252











Remnants



