Remnant (27 x 112 cm) - pale green Michael Miller fabric Quarter Dot Pearlized with shiny gold dots
Remnant (27 x 112 cm) - Michael Miller Fabric 'Quarter Dot Pearlized'
pale green cotton fabric with shiny metallic gold polka dots
very high quality fabric, typical great Michael Miller quality
| Material | 100% cotton |
| Fabric Type | smooth cotton fabric |
| Pattern Size | diameter of the dots: 2cm (0.8") |
| Fabric Width | 112cm (44") |
| Unit Length | 27 cm (0,30 yards) |
| Weight | 149g/m² |
| Collection | Modern Basics |
| Brand | Michael Miller |
Unit Length
- 1 fabric unit is 27 cm (0,30 yards).
- This is the last piece available for this fabric!
- machine wash warm (40°C), wash with like colours, no bleach
- tumble dry medium, remove promptly
- use warm iron


| Categories: | Remnants |
| Material: | Cotton |
| Color: | GoldGreen |
| Pattern: | Circles/Dots/Spots |
| Feature: | Metallic |
| Usage: | BeddingsDressesLiningsPillow casesShirtsShortsSkirts |
| Fabric Origin: | USA Fabrics |

beautiful light green designer fabric with shiny metallic gold polka dots from the USA
228787











Remnants



