Fat Quarter (50 x 71 cm) - Copenhagen Print Factory solid dark blue organic fabric
Fat Quarter (50 x 71 cm) - Organic Dark Blue Fabric by Copenhagen Print Factory
organic cotton fabric in solid dark blue
| Material | 100% cotton |
| Fabric Type | smooth cotton fabric |
| Fabric Width | 71 cm (28.0") |
| Unit Length | 50cm (0.54 yards) |
| Weight | 145g/m² |
| Quality Standard | GOTS (Global Organic Textile Standard) certified organic cotton |
| Brand | Copenhagen Print Factory |
Fat Quarter Size
- 1 fabric unit is 50cm x 71 cm (28.0")
- All fat quarters are pre-cut! Each piece is a separate unit.
- e.g. if you order 3 fat quarters, they will be shipped as 3 individual pieces of fabric, not 1 continuous piece!
- machine wash up 40°C on gentle cycle, no bleach
- tumble dry medium
- use warm iron as necessary





| Categories: | Remnants |
| Material: | CottonOrganic |
| Color: | Blue |
| Pattern: | Solid |
| Feature: | GOTS/Organic |
| Usage: | BeddingsDressesLiningsPillow casesShirtsShortsSkirts |
| Fabric Origin: | Scandinavian Fabrics |

GOTS certified fabric in solid royal blue
230975

Remnants














