Fat Quarter (50 x 56 cm) - light yellow Robert Kaufman fabric cute teal grey owl bird Suzys Minis
Fat Quarter (50 x 56 cm) - Owl Fabric
light yellow cotton fabric with cute owls in teal, grey, white etc.
| Material | 100% cotton |
| Fabric Type | smooth cotton fabric |
| Pattern Size | size of the tallest owl: ca. 2.2cm (0.9") |
| Fabric Width | 56 cm (22.1") |
| Unit Length | 50cm (0.54 yards) |
| Weight | 146g/m² |
| Designer | Suzy Ultman |
| Collection | Suzy's Minis |
| Brand | Robert Kaufman |
Fat Quarter Size
- 1 fabric unit is 50cm x 56 cm (22.1")
- All fat quarters are pre-cut! Each piece is a separate unit.
- e.g. if you order 3 fat quarters, they will be shipped as 3 individual pieces of fabric, not 1 continuous piece!
- machine wash cold (30°C), wash dark colors separately, no bleach
- tumble dry low, remove promptly
- use warm iron
| Categories: | Remnants |
| Material: | Cotton |
| Color: | Yellow |
| Pattern: | Animals/Animal Print |
| Animal: | Owls |
| Usage: | BeddingsDressesLiningsPillow casesShirtsShortsSkirtsTops |
| Fabric Origin: | USA Fabrics |
cute animal fabric from the USA, Design: Suzy Ultman
231859

Remnants














