Remnant (24 x 109 cm) - light pink lollipop fabric by Ink & Arrow
Remnant (24 x 109 cm) - Light Pink Lollipop Fabric
Lollipops are one of the most classic types of candy to have ever existed. These sugary delights are beloved by children not just because they're absolutely delicious, but because they are so much fun to eat! And let's face it, kids aren't these only ones who love lollipops, plenty of adults out there do too!
| Material | 100% cotton |
| Fabric Type | smooth cotton fabric |
| Pattern Size | size of biggest pink & white lollipop (not including stick): ca. 2.8cm (1.1") |
| Pattern Repeat | ca. 20.3cm (8") |
| Fabric Width | 109 cm (42,9") |
| Unit Length | 24 cm (0,26 yards) |
| Weight | 146g/m² |
| Collection | Sugar Rush |
| Brand | Ink and Arrow |
Unit Length
- 1 fabric unit is 24 cm (0,26 yards).
- This is the last piece available for this fabric!
- machine wash cold (30°C), wash with like colours, only non-chlorine bleach
- tumble dry medium
- use warm iron






| Categories: | Remnants |
| Material: | Cotton |
| Color: | Pink |
| Pattern: | Food/Drinks |
| Usage: | BeddingsDressesLiningsPillow casesShirtsShortsSkirts |
| Fabric Origin: | USA Fabrics |

food fabric with allover lollipop pattern
233285











Remnants



