Remnant (37 x 112 cm) - blue pixel camouflage fabric
Remnant (37 x 112 cm) - Blue Pixel Camouflage Fabric
blue, black etc. cotton fabric with small pixel camouflage design
very high quality fabric, typical great Sykel Enterprises quality
| Material | 100% cotton |
| Fabric Type | smooth cotton fabric |
| Fabric Width | 112 cm (44.1") |
| Unit Length | 37 cm (0.40 yards) |
| Weight | 143-145g/m² |
| Brand | Sykel Enterprises |
Unit Length
- 1 fabric unit is 37 cm (0.40 yards).
- This is the last piece available for this fabric!
- machine wash cold, do not bleach
- tumble dry on low heat
- use cool iron if necessary
| Categories: | Remnants |
| Material: | Cotton |
| Color: | Blue |
| Pattern: | Shapes (assorted) |
| Usage: | BeddingsDressesLiningsPillow casesShirtsShortsSkirts |
| Fabric Origin: | USA Fabrics |
blue fabric from the USA, Sykel Enterprises, with pixel and camouflage design
234419

Remnants














