Remnant (23 x 110 cm) - white fabric with colorful flower garden by Liberty Fabrics
Remnant (23 x 110 cm) - White Retro Floral Fabric by Liberty Fabrics
white cotton fabric with small flowers in yellow, blue, pink, dark coral, with green leaves
| Material | 100% cotton |
| Fabric Type | smooth cotton fabric |
| Pattern Repeat | ca. 7.9cm (3.1") |
| Fabric Width | 110 cm (43.3") |
| Unit Length | 23 cm (0.25 yards) |
| Weight | 150g/m² |
| Collection | Flower Show Collection |
| Brand | Liberty Fabrics |
Unit Length
- 1 fabric unit is 23 cm (0.25 yards).
- This is the last piece available for this fabric!
- machine wash warm (40°C), no bleach
- use iron at medium-warmth temperature
- do not tumble dry
- line dry







| Categories: | Remnants |
| Material: | Cotton |
| Color: | White |
| Pattern: | Flower/Leaf/Plants |
| Usage: | BeddingsDressesLiningsPillow casesShirtsShortsSkirts |
| Fabric Origin: | Fabrics from the UK |

Lasenby Cotton, floral pattern for quilting, Mamie, Flower Show Collection
235135











Remnants



