Remnant (32 x 112 cm) - Stof France colorful packed tropical flower fabric with peony and dahlia pat
Remnant (32 x 112 cm) - Retro Exotic Packed Flower Fabric by Stof France
fabric with carnations, peonies, dahlias, tropical leaves etc.
| Material | 100% cotton |
| Fabric Type | strong cotton fabric |
| Pattern Repeat | ca. 10.4cm (4.1") |
| Fabric Width | 112 cm (44.1") |
| Unit Length | 32 cm (0.35 yards) |
| Weight | 210g/m² |
| Printing Method | This fabric is digitally printed and is highly detailed |
| Collection | Provence |
| Brand | Stof France |
Unit Length
- 1 fabric unit is 32 cm (0.35 yards).
- This is the last piece available for this fabric!
- machine wash at 30°C, no bleach
- use iron at medium-warmth temperature
- do not dry clean





| Categories: | Remnants |
| Material: | Cotton |
| Color: | Multi/Rainbow |
| Pattern: | Flower/Leaf/Plants |
| Feature: | Digitally Printed |
| Season: | Valentine's Day |
| Usage: | BeddingsDressesLiningsPillow casesShirtsShortsSkirts |
| Fabric Origin: | Fabrics from France |

vintage exotic floral fabric, Colibri 3, digitally printed
237125





























Remnants



