Remnant (25 x 112 cm) - light pink Timeless Treasures sloth fabric
Remnant (25 x 112 cm) - Light Pink Sloth Fabric
light pink cotton fabric with sloths
very high quality fabric, typical great Timeless Treasures quality
| Material | 100% cotton |
| Fabric Type | smooth cotton fabric |
| Pattern Size | size of the longest branch: ca. 6.5cm (2.6") |
| Pattern Repeat | ca. 15cm (5.9") |
| Fabric Width | 112 cm (44.1") |
| Unit Length | 25 cm (0.27 yards) |
| Weight | 143g/m² |
| Collection | Novelty-Juvenile |
| Brand | Timeless Treasures |
Unit Length
- 1 fabric unit is 25 cm (0.27 yards).
- This is the last piece available for this fabric!
- machine wash warm (40°C), wash with like colours, wash fabrics with metallic highlights on gentle cycle
- tumble dry low
- use cool iron



| Categories: | Remnants |
| Material: | Cotton |
| Color: | Pink |
| Pattern: | Animals/Animal Print |
| Animal: | Other Animals/Insects |
| Usage: | BeddingsDressesLiningsPillow casesShirtsShortsSkirts |
| Fabric Origin: | USA Fabrics |

animal fabric from the USA with sloths, Collection: Novelty-Juvenile
237173






























Remnants


