Remnant (23 x 112 cm) - Trans-Pacific Textiles koi and flower fabric in metallic gold and blue
Remnant (23 x 112 cm) - Blue Koi fabric by Trans-Pacific Textiles
cotton fabric in navy blue, turquoise, light grey etc., with koi fish, flowers, dragonflies, directional patterns etc.
| Material | 100% cotton sheeting |
| Fabric Type | strong cotton fabric |
| Pattern Size | size of the biggest fish: ca. 5.7cm (2.2") |
| Pattern Repeat | ca. 30cm (11.8") |
| Fabric Width | 112 cm (44.1") |
| Unit Length | 23 cm (0.25 yards) |
| Weight | 128g per m² |
| Brand | Trans-Pacific Textiles |
Unit Length
- 1 fabric unit is 23 cm (0.25 yards).
- This is the last piece available for this fabric!
- machine wash cold (30°C), wash with like colours







animal fabric with Asian motif, from the USA
239167

















