Remnant (41 x 112 cm) - Michael Miller light pink baby girl clothes fabric
Remnant (41 x 112 cm) - Baby Girl Laundry Fabric by Michael Miller
light pink fabric with toddler clothes such as dresses, onesies, t-shirts, socks etc., with bibs, soft toys, blankets etc.
| Material | 100% cotton |
| Fabric Type | smooth cotton fabric |
| Pattern Repeat | ca. 30.5cm (12") |
| Fabric Width | 112 cm (44.1") |
| Unit Length | 41 cm (0.45 yards) |
| Weight | 149g/m² |
| Collection | Baby Boomers |
| Brand | Michael Miller |
Unit Length
- 1 fabric unit is 41 cm (0.45 yards).
- This is the last piece available for this fabric!
- machine wash warm (40°C), wash with like colours, no bleach
- tumble dry medium, remove promptly
- use warm iron







fabric with clothing of babies, toddlers, children, drying on a laundry line, Baby Boomers
239178

















