Remnant (48 x 112 cm) - navy blue Michael Miller bird fabric
Remnant (48 x 112 cm) - Navy Blue Bird Fabric
Here's a super cute bird pattern on a navy blue background. It's a delightful design suitable for children and adults, and can easily be transformed into all kinds of fun sewing projects such as bags, pouches, bandanas and more.
| Material | 100% cotton |
| Fabric Type | smooth cotton fabric |
| Pattern Size | size of the biggest bird: ca. 11.2cm (4.4") |
| Pattern Repeat | ca. 20.5cm (8.1") |
| Fabric Width | 112 cm (44.1") |
| Unit Length | 48 cm (0.52 yards) |
| Weight | 149g/m² |
| Collection | Love Nest |
| Brand | Michael Miller |
Unit Length
- 1 fabric unit is 48 cm (0.52 yards).
- This is the last piece available for this fabric!
- machine wash warm (40°C), wash with like colours, no bleach
- tumble dry medium, remove promptly
- use warm iron






| Categories: | Remnants |
| Material: | Cotton |
| Color: | Blue |
| Pattern: | Animals/Animal Print |
| Animal: | Birds |
| Usage: | BeddingsDressesLiningsPillow casesShirtsShortsSkirts |
| Fabric Origin: | USA Fabrics |

dark blue fabric with pigeons, leaves, berries
239371

Remnants















