Remnant (43 x 112 cm) - American football sport fabric by Timeless Treasures
Remnant (43 x 112 cm) - Football Fabric
cotton fabric with brown footballs used in American football
very high quality fabric, typical great Timeless Treasures quality
| Material | 100% cotton |
| Fabric Type | smooth cotton fabric |
| Pattern Size | size of the ball: ca. 6.5cm (2.6") |
| Fabric Width | 112 cm (44,1") |
| Unit Length | 43 cm (0,47 yards) |
| Weight | 143g/m² |
| Designer | Gail Cadden |
| Collection | Sports |
| Brand | Timeless Treasures |
Unit Length
- 1 fabric unit is 43 cm (0,47 yards).
- This is the last piece available for this fabric!
- machine wash warm (40°C), wash with like colours, wash fabrics with metallic highlights on gentle cycle
- tumble dry low
- use cool iron



| Categories: | Remnants |
| Material: | Cotton |
| Color: | Brown |
| Pattern: | Sports |
| Usage: | BeddingsDressesLiningsPillow casesShirtsShortsSkirtsTops |
| Fabric Origin: | USA Fabrics |

fabric from the USA with footballs, Collection: Sports by Gail Cadden
239511














Remnants



