Remnant (17 x 112 cm) - vintage story book pages fabric by Robert Kaufman
Remnant (17 x 112 cm) - Classic Books Pages Fabric by Robert Kaufman
cotton fabric with pages from classic stories such as Pinocchio, Jane Eyre etc.
| Material | 100% cotton |
| Fabric Type | smooth cotton fabric |
| Pattern Repeat | ca. 30.5cm (12") |
| Fabric Width | 112 cm (44,1") |
| Unit Length | 17 cm (0,19 yards) |
| Weight | 146g/m² |
| Printing Method | This fabric is digitally printed and is highly detailed |
| Designer | Studio RK |
| Collection | Library of Rarities |
| Brand | Robert Kaufman |
Unit Length
- 1 fabric unit is 17 cm (0,19 yards).
- This is the last piece available for this fabric!
- machine wash cold (30°C), wash dark colors separately, no bleach
- tumble dry low, remove promptly
- use warm iron


| Categories: | Remnants |
| Material: | Cotton |
| Color: | Beige |
| Pattern: | Letters/Numbers/Words |
| Feature: | Digitally Printed |
| Usage: | BeddingsDressesLiningsPillow casesShirtsShortsSkirts |
| Fabric Origin: | USA Fabrics |

Library of Rarities classic literature fabric, digitally printed, by Studio RK
240027

Remnants















