Remnant (16 x 114 cm) - black Frida's Garden Frida fabric Mexico garden Alexander Henry
Remnant (16 x 114 cm) - Frida Fabric
Made in Japan
black cotton fabric with Frida in the garden with monkeys, parrots, snakes, fruit etc.
very high quality fabric, typical great Alexander Henry quality
| Material | 100% cotton |
| Fabric Type | smooth cotton fabric |
| Pattern Size | size of the Frida with parrots: ca. 30cm (11.8") |
| Pattern Repeat | attern repeat 61cm (24") |
| Fabric Width | 114 cm (44,9") |
| Unit Length | 16 cm (0,17 yards) |
| Weight | 140g/m² |
| Collection | Folklorico |
| Brand | Alexander Henry |
Unit Length
- 1 fabric unit is 16 cm (0,17 yards).
- This is the last piece available for this fabric!
- machine wash cold (30°C), wash dark colors separately, no bleach
- tumble dry low, remove promptly
- use warm iron


| Categories: | Remnants |
| Material: | Cotton |
| Color: | Multi/Rainbow |
| Pattern: | Flower/Leaf/PlantsPeople |
| Usage: | BeddingsDressesLiningsPillow casesShirtsShortsSkirts |
| Fabric Origin: | USA Fabrics |

black designer fabric with Frida in the garden with monkeys, parrots, snakes, fruit etc.
240438





























Remnants



