Remnant (26 x 114 cm) - royal blue Gotas de Amor Alexander Henry skull fabric
Remnant (26 x 114 cm) - Skull Fabric
Made in Japan
blue cotton fabric with Sugar Skulls and Frida
very high quality fabric, typical great Alexander Henry quality
| Material | 100% cotton |
| Fabric Type | smooth cotton fabric |
| Pattern Size | size of the Frida head with flowers: ca. 8cm (3.1") |
| Pattern Repeat | attern repeat 31cm (12.2") |
| Fabric Width | 114 cm (44,9") |
| Unit Length | 26 cm (0,28 yards) |
| Weight | 140g/m² |
| Collection | folklorico |
| Brand | Alexander Henry |
Unit Length
- 1 fabric unit is 26 cm (0,28 yards).
- This is the last piece available for this fabric!
- machine wash cold (30°C), wash dark colors separately, no bleach
- tumble dry low, remove promptly
- use warm iron


| Categories: | Halloween Remnants |
| Material: | Cotton |
| Color: | Blue |
| Pattern: | Bones/Skeletons/SkullsPeople |
| Season: | Halloween |
| Usage: | BeddingsDressesLiningsPillow casesShirtsShortsSkirts |
| Fabric Origin: | USA Fabrics |

blue folkloric skull fabric with Sugar Skulls and Frida
240445

Remnants





























