Remnant (35 x 108 cm) - Japanese cat and sakura flower patchwork fabric
Remnant (35 x 108 cm) - Patchwork Japanese Motif Fabric
blue, beige etc. fabric with black cats, cherry blossoms, vegetables, leaves etc.
| Material | 100% cotton |
| Fabric Type | smooth cotton printed sheeting fabric |
| Pattern Repeat | ca. 20cm (7.9") |
| Fabric Width | 108 cm (42,5") |
| Unit Length | 35 cm (0,38 yards) |
| Weight | 150 - 155g/m² |
| Brand | Japanese Brands |
Unit Length
- 1 fabric unit is 35 cm (0,38 yards).
- This is the last piece available for this fabric!
- machine wash cold (30°C)
- do not tumble dry
- iron as necessary




| Categories: | Remnants |
| Material: | Cotton |
| Color: | Multi/Rainbow |
| Pattern: | Animals/Animal PrintShapes (assorted) |
| Animal: | Cats |
| Usage: | BlazerCurtainsDressesFurniture UpholsteryHome TextilesPillow cases |
| Fabric Origin: | Japanese Fabrics |

fabric from Japan, cotton sheeting, with Asia motif
240724

Remnants














