Remnant (14 x 94 cm) - light peach-pink single color knit fabric from Japan
Remnant (14 x 94 cm) - Knit Fabric
light peach-pink knit fabric
very high quality fabric, typical great Japanese quality
| Material | 100% cotton |
| Fabric Type | soft knit fabric |
| Fabric Width | 94 cm (37,0") |
| Unit Length | 14 cm (0,15 yards) |
| Weight | 150-220g/m² |
| Feature | Stretchable! |
| Shrinkage | 20% |
| Brand | Kiyohara |
Unit Length
- 1 fabric unit is 14 cm (0,15 yards).
- This is the last piece available for this fabric!
- Be aware: this fabric may shrink up to 20% while washing!
- Please order a bit more than you need and
- pre-wash the fabric before cutting!
- machine wash cold (30°C) on gentle cycle
- do not tumble dry
- do not iron





| Categories: | Remnants |
| Material: | Knit |
| Color: | Pink |
| Pattern: | Solid |
| Usage: | DressesJerseysShortsSkirtsT-ShirtTops |
| Fabric Origin: | Japanese Fabrics |

solid color stretch fabric by Kiyohara
240813











Remnants



