Remnant (28 x 147 cm) - Robert Kaufman cheetah print knit fabric
Remnant (28 x 147 cm) - Cheetah Print Knit Fabric
light brown, black etc. knit fabric with cheetah spots
| Material | 95% cotton + 5% spandex |
| Fabric Type | smooth knit fabric |
| Pattern Repeat | ca. 30cm (11.8") |
| Fabric Width | 147 cm (57.9") |
| Unit Length | 28 cm (0.31 yards) |
| Weight | 170-228g/m² |
| Feature | Stretchable! |
| Shrinkage | 20% |
| Designer | Studio RK |
| Collection | Animal Kingdom Knits |
| Brand | Robert Kaufman |
Unit Length
- 1 fabric unit is 28 cm (0.31 yards).
- This is the last piece available for this fabric!
- Be aware: this fabric may shrink up to 20% while washing!
- Please order a bit more than you need and
- pre-wash the fabric before cutting!
- machine wash cold (30°C), wash separately, no bleach
- dry flat
- use cool iron




| Categories: | Remnants |
| Material: | Knit |
| Color: | Brown |
| Pattern: | Animals/Animal Print |
| Animal: | Other Animals/Insects |
| Usage: | CardigansDressesJerseysSkirtsTops |
| Fabric Origin: | USA Fabrics |

elastane, spandex, extra wide, Collection: Animal Kingdom Knits, Design: Studio RK
248920











Remnants



