Remnant (31 x 112 cm) - Alexander Henry black fabric with colorful cats faces
Remnant (31 x 112 cm) - Black Cat Face Fabric by Alexander Henry
black fabric with cats faces in blue, white, brown etc.
| Material | 100% cotton |
| Fabric Type | smooth cotton fabric |
| Pattern Repeat | ca. 30cm (11.8") |
| Fabric Width | 112 cm (44.1") |
| Unit Length | 31 cm (0.34 yards) |
| Weight | 140g/m² |
| Designer | De Leon Design Group |
| Collection | Nicole's Prints |
| Brand | Alexander Henry |
Unit Length
- 1 fabric unit is 31 cm (0.34 yards).
- This is the last piece available for this fabric!
- machine wash cold (30°C), wash dark colors separately, no bleach
- tumble dry low, remove promptly
- use warm iron




| Categories: | Remnants |
| Material: | Cotton |
| Color: | Black |
| Pattern: | Animals/Animal Print |
| Animal: | Cats |
| Usage: | BeddingsDressesLiningsPillow casesShirtsShortsSkirts |
| Fabric Origin: | USA Fabrics |

animal fabric, Calico & Company, Collection: Nicole's Prints, Design: De Leon Design Group
252797

Remnants

















