Remnant (50 x 110 cm) - Light pink fabric Quilt Gate vintage girls doll books hearts
Remnant (50 x 110 cm) - Pink Quilt Gate Fabric with Retro Girls Print
light pink cotton fabric with tiny hearts and vintage style young girls reading books, playing with dolls, flowers, etc.
| Material | 100% cotton |
| Fabric Type | smooth cotton fabric |
| Pattern Repeat | ca. 24cm (9.4") |
| Fabric Width | 110 cm (43.3") |
| Unit Length | 50 cm (0.55 yards) |
| Weight | 114g/m² |
| Brand | Cosmo |
Unit Length
- 1 fabric unit is 50 cm (0.55 yards).
- This is the last piece available for this fabric!
- machine wash cold (30°C), delicate cycle
- tumble dry, low temperature
- use cool iron




| Categories: | Remnants |
| Material: | Cotton |
| Color: | Pink |
| Pattern: | Children |
| Usage: | BeddingsDressesLiningsPillow casesShirtsShortsSkirts |
| Fabric Origin: | Japanese Fabrics |

children fabric from Japan with kawaii small girls
253344

Remnants














