Remnant (41 x 112 cm) - Michael Miller fabric Gnomeville gnomes dots
Remnant (41 x 112 cm) - Michael Miller Fabric 'Gnomeville'
red cotton fabric with gnome village, toadstools and big polka dots
very high quality fabric, typical great Michael Miller quality
| Material | 100% cotton |
| Fabric Type | smooth cotton fabric |
| Pattern Size | length of gnome design: 35.1cm (13.8") |
| Pattern Repeat | attern repeat 58.8cm (23.1") |
| Fabric Width | 112 cm (44.1") |
| Unit Length | 41 cm (0.45 yards) |
| Weight | 149g/m² |
| Collection | Gnomeville |
| Brand | Michael Miller |
Unit Length
- 1 fabric unit is 41 cm (0.45 yards).
- This is the last piece available for this fabric!
- machine wash warm (40°C), wash with like colours, no bleach
- tumble dry medium, remove promptly
- use warm iron







| Categories: | Remnants |
| Material: | Cotton |
| Color: | Red |
| Pattern: | CharactersCircles/Dots/Spots |
| Usage: | BeddingsDressesLiningsPillow casesShirtsShortsSkirts |
| Fabric Origin: | USA Fabrics |

cute red children fabric with gnome village and big polka dots from the USA
254588











Remnants



