Remnant (20 x 112 cm) - dark blue green Robert Kaufman turtle tie dye Batik look fabric Totally Trop
Remnant (20 x 112 cm) - Turtle Fabric
dark blue-green cotton fabric with turtles, with tie-dye/Batik look
very high quality fabric, typical great Robert Kaufman quality
| Material | 100% cotton |
| Fabric Type | smooth cotton fabric |
| Pattern Size | size of one of the bigger turtles: ca. 11.5cm (4.5") |
| Pattern Repeat | ca. 15.1cm (5.9") |
| Fabric Width | 112 cm (44.1") |
| Unit Length | 20 cm (0.22 yards) |
| Weight | 146g/m² |
| Designer | Lunn Studios for Artisan Batiks |
| Collection | Totally Tropical |
| Brand | Robert Kaufman |
Unit Length
- 1 fabric unit is 20 cm (0.22 yards).
- This is the last piece available for this fabric!
- variations in color, print and texture may occur due to this fabric's Batik design
- machine wash cold (30°C), wash dark colors separately, no bleach
- tumble dry low, remove promptly
- use warm iron




| Categories: | Remnants |
| Material: | Cotton |
| Color: | Blue |
| Pattern: | Animals/Animal PrintBatik |
| Animal: | Reptiles |
| Usage: | BeddingsDressesLiningsPillow casesShirtsShortsSkirts |
| Fabric Origin: | USA Fabrics |

tropical, exotic fabric with turtles, Hawaiian, Design: Lunn Studios for Artisan Batiks
254747











Remnants



