Remnant (48 x 109 cm) - cream Sanrio Hello Kitty flower garden oxford fabric
Remnant (48 x 109 cm) - Cream Garden Hello Kitty Fabric
oxford cloth fabric packed with florals and Hello Kitty
Sanrio Japanese fabric by Kiyohara, excellent quality, 100% cotton
| Material | 100% cotton |
| Fabric Type | strong oxford cloth fabric |
| Pattern Repeat | ca. 30cm (11.8") |
| Fabric Width | 109 cm (42.9") |
| Unit Length | 48 cm (0.52 yards) |
| Weight | 195g/m² |
| Licensed | original licensed Sanrio fabric |
| Brand | Sanrio |
Unit Length
- 1 fabric unit is 48 cm (0.52 yards).
- This is the last piece available for this fabric!
- machine wash warm (40°C), no dry-cleaning
- tumble dry low, but line drying is recommended
- iron as necessary





Japanese fabric with Sanrio character, 100% cotton bluebells flowers bees, KT Garden Cream
256602
















