Remnant (44 x 112 cm) - pale pink glitter ballerina girls fabric by Timeless Treasures
Remnant (44 x 112 cm) - Ballerina Glitter Fabric
pale pink cotton fabric with flowers and girls with tutus and ballet shoes
with glitter decoration
very high quality fabric, typical great Timeless Treasures quality
| Material | 100% cotton |
| Fabric Type | smooth cotton fabric |
| Pattern Size | size of the girls: ca. 8cm (3.1") |
| Pattern Repeat | 30cm (11.8") |
| Fabric Width | 112 cm (44.1") |
| Unit Length | 44 cm (0.48 yards) |
| Weight | 143g/m² |
| Collection | Novelty-Juvenile |
| Brand | Timeless Treasures |
Unit Length
- 1 fabric unit is 44 cm (0.48 yards).
- This is the last piece available for this fabric!
- machine wash warm (40°C), wash with like colours, wash fabrics with metallic highlights on gentle cycle
- tumble dry low
- use cool iron



pink children fabric from the USA with flowers and girls with tutus and ballet shoes with silver glitter decoration
257646

















