Remnant (48 x 110 cm) - plant themed succulent packed fabric foliage lush green cotton USA fabric
Remnant (48 x 110 cm) - Succulent Multi Coloured USA Fabric
cotton fabric packed with green blue and purple multicoloured succulents, foliage and plant themed including echeveria and crassula
typical great Elizabeth's Studio quality, 100% cotton, well made USA fabric
| Material | 100% cotton |
| Fabric Type | smooth cotton fabric |
| Pattern Repeat | ca. 19cm (7.4") |
| Fabric Width | 110 cm (43.3") |
| Unit Length | 48 cm (0.52 yards) |
| Weight | 148g/m² |
| Collection | Landscape Medley |
| Brand | Elizabeth Studio |
Unit Length
- 1 fabric unit is 48 cm (0.52 yards).
- This is the last piece available for this fabric!
- machine wash warm (40°C) on delicate cycle
- tumble dry low
- use cool iron




| Categories: | Remnants |
| Material: | Cotton |
| Color: | Multi/Rainbow |
| Pattern: | Flower/Leaf/Plants |
| Usage: | BeddingsDressesLiningsPillow casesShirtsShortsSkirts |
| Fabric Origin: | USA Fabrics |

fabric from the USA, plant themed, 100% cotton, with multi color succulents crassula echeveria aeonium
258158

Remnants




















