Remnant 44 cm - white funny light yellow-orange coral bird animal Michael Miller fabric
Remnant 44 cm - Michael Miller Bird Fabric
white cotton fabric with funny birds in light yellow-orange, coral etc., with grey squiggles
very high quality fabric, typical great Michael Miller quality
| Material | 100% cotton |
| Fabric Type | smooth cotton fabric |
| Pattern Size | size of the tallest bird: ca. 8.5cm (3.3") |
| Pattern Repeat | ca. 14.9cm (5.9") |
| Fabric Width | 112cm (44") |
| Weight | 149g/m² |
| Unit Length | 44 cm (0.48 yards) |
| Collection | Pets A Plenty |
| Brand | Michael Miller |
Unit Length
- 1 fabric unit is 44 cm (0.48 yards).
- This is the last piece available for this fabric!
- machine wash warm (40°C), wash with like colours, no bleach
- tumble dry medium, remove promptly
- use warm iron
| Categories: | Remnants |
| Material: | Cotton |
| Color: | White |
| Pattern: | Animals/Animal Print |
| Animal: | Birds |
| Usage: | BeddingsDressesLiningsPillow casesShirtsShortsSkirtsTops |
| Fabric Origin: | USA Fabrics |
white fabric with birds, from the USA
225494











Remnants



