Remnant 33 cm - blue cow fabric by Robert Kaufman
Remnant 33 cm - Blue Robert Kaufman Cow Fabric
blue cotton fabric with cows
very high quality fabric, typical great Robert Kaufman quality
| Material | 100% cotton |
| Fabric Type | smooth cotton fabric |
| Pattern Size | size of the cow: ca. 6.2cm (2.4") |
| Pattern Repeat | ca. 31cm (12.2") |
| Fabric Width | 112cm (44") |
| Unit Length | 33 cm (0,36 yards) |
| Weight | 146g/m² |
| Designer | Katherine Lenius |
| Collection | What do the Animals Say |
| Brand | Robert Kaufman |
Unit Length
- 1 fabric unit is 33 cm (0,36 yards).
- This is the last piece available for this fabric!
- machine wash cold (30°C), wash dark colors separately, no bleach
- tumble dry low, remove promptly
- use warm iron



| Categories: | Remnants |
| Material: | Cotton |
| Color: | Blue |
| Pattern: | Animals/Animal Print |
| Animal: | Other Animals/Insects |
| Usage: | BeddingsDressesLiningsPillow casesShirtsShortsSkirts |
| Fabric Origin: | USA Fabrics |

USA fabric with cows, animals, Design: Katherine Lenius, Collection: What do the Animals Say
225779











Remnants



