Remnant 23 cm - Quilt Gate flower fabric in grey with retro design and roses
Remnant 23 cm - Stunning Grey Rose Quilt Gate Fabric
grey cotton fabric with roses and retro design
very high quality fabric, typical perfect Japanese quality
| Material | 100% cotton |
| Fabric Type | smooth cotton fabric |
| Pattern Size | size of the biggest flower: ca. 13cm (5.1") |
| Pattern Repeat | ca. 60.5cm (23.8") |
| Fabric Width | 110cm (43.3") |
| Unit Length | 23 cm (0,25 yards) |
| Weight | 130g/m² |
| Brand | Cosmo |
Unit Length
- 1 fabric unit is 23 cm (0,25 yards).
- This is the last piece available for this fabric!
- machine wash cold (30°C), delicate cycle
- tumble dry, low temperature
- use cool iron



| Categories: | Remnants |
| Material: | Cotton |
| Color: | Grey |
| Pattern: | Flower/Leaf/PlantsRetro |
| Season: | Valentine's Day |
| Usage: | BeddingsDressesLiningsPillow casesShirtsShortsSkirts |
| Fabric Origin: | Japanese Fabrics |

fabric from Japan with flowers, Japanese design
225830

Remnants














