Remnant 45 cm - wings fabric Timeless Treasures Palazzo Peacock
Remnant 45 cm - Wings with Gold Fabric
cotton fabric with abstract wing pattern and gold metallic
very high quality fabric, typical great Timeless Treasures quality
| Material | 100% cotton |
| Fabric Type | smooth cotton fabric |
| Pattern Repeat | attern repeat 20cm (7.8") |
| Fabric Width | 112cm (44") |
| Unit Length | 45 cm (0,49 yards) |
| Weight | 143g/m² |
| Feature | with gold metallic embellishment |
| Designer | Chong-a Hwang |
| Collection | Palazzo |
| Brand | Timeless Treasures |
Unit Length
- 1 fabric unit is 45 cm (0,49 yards).
- This is the last piece available for this fabric!
- machine wash warm (40°C), wash with like colours, wash fabrics with metallic highlights on gentle cycle
- tumble dry low
- use cool iron



| Categories: | Remnants |
| Material: | Cotton |
| Color: | BluePurple |
| Pattern: | Animals/Animal PrintFeathers |
| Feature: | Metallic |
| Usage: | BeddingsDressesLiningsPillow casesShirtsShortsSkirts |
| Fabric Origin: | USA Fabrics |

animal fabric by Chong-a Hwang with abstract wing pattern and gold metallic
225944

Remnants














