Remnant (23 x 112 cm) - marigold Corn Yellow Kona fabric Robert Kaufman USA
Remnant (23 x 112 cm) - Solid Fabric
marigold yellow cotton fabric
very high quality fabric, typical great Robert Kaufman quality
| Material | 100% cotton |
| Fabric Type | smooth cotton fabric |
| Fabric Width | 112cm (44") |
| Unit Length | 23 cm (0.25 yards) |
| Weight | 146g/m² |
| Quality Standard | Kona Cotton Solid fabrics are Oeko-Tex Certified |
| Collection | Kona Cotton |
| Brand | Robert Kaufman |
Unit Length
- 1 fabric unit is 23 cm (0.25 yards).
- This is the last piece available for this fabric!
- machine wash cold (30°C), wash dark colors separately, no bleach
- tumble dry low, remove promptly
- use warm iron


| Categories: | Remnants |
| Material: | Cotton |
| Color: | Yellow |
| Pattern: | Solid |
| Feature: | Oeko-tex |
| Usage: | BeddingsDressesLiningsPillow casesShirtsShortsSkirts |
| Fabric Origin: | USA Fabrics |

single-coloured cotton fabric, KONA COTTON - Solid Robert Kaufman fabric
227526












Remnants



