Remnant (46 x 112 cm) - red phoenix and dragon fabric by Trans-Pacific Textiles
Remnant (46 x 112 cm) - Mythical Creature fabric by Trans-Pacific Textiles
red cotton fabric with colorful dragons and phoenixes, with clouds and Japanese text in the background
| Material | 100% cotton sheeting |
| Fabric Type | strong cotton fabric |
| Pattern Size | size of the biggest dragon: ca. 22.7cm (8.9") |
| Pattern Repeat | ca. 62cm (24.4") |
| Fabric Width | 112cm (44") |
| Unit Length | 46 cm (0,50 yards) |
| Weight | 128g per m² |
| Brand | Trans-Pacific Textiles |
Unit Length
- 1 fabric unit is 46 cm (0,50 yards).
- This is the last piece available for this fabric!
- machine wash cold (30°C), wash with like colours








| Categories: | Remnants |
| Material: | Cotton |
| Color: | Red |
| Pattern: | Animals/Animal Print |
| Animal: | BirdsOther Animals/Insects |
| Usage: | BeddingsDressesLiningsPillow casesShirtsShortsSkirts |
| Fabric Origin: | USA Fabrics |

animal fabric with colorful mythical creature motif, from the USA
228134











Remnants



