Remnant (34 x 112 cm) - pink Robert Kaufman fabric hedgehog Suzys Minis
Remnant (34 x 112 cm) - Hedgehog Fabric
pink cotton fabric with hedgehogs
very high quality fabric, typical great Robert Kaufman quality
| Material | 100% cotton |
| Fabric Type | smooth cotton fabric |
| Pattern Size | size of the hedgehog: ca. 2.3cm (0.9") |
| Pattern Repeat | ca. 2.5cm (1") |
| Fabric Width | 112cm (44") |
| Unit Length | 34 cm (0.37 yards) |
| Weight | 146g/m² |
| Printing Method | This fabric is digitally printed and is highly detailed |
| Designer | Suzy Ultman |
| Collection | Suzy's Minis |
| Brand | Robert Kaufman |
Unit Length
- 1 fabric unit is 34 cm (0.37 yards).
- This is the last piece available for this fabric!
- machine wash cold (30°C), wash dark colors separately, no bleach
- tumble dry low, remove promptly
- use warm iron



| Categories: | Remnants |
| Material: | Cotton |
| Color: | Pink |
| Pattern: | Animals/Animal Print |
| Animal: | Hedgehogs |
| Usage: | BeddingsDressesLiningsPatchworkPillow casesShirtsShortsSkirtsTops |
| Fabric Origin: | USA Fabrics |

fabric from the USA with hedgehogs, Design: Suzy Ultman, Collection "Suzy's Minis"
228869

Remnants














