Remnant (45 x 112 cm) - black Alexander Henry dragon fabric
Remnant (45 x 112 cm) - Dragon Fabric
Made in Japan
black fabric with dragons
very high quality fabric, typical great Alexander Henry quality
| Material | 100% cotton |
| Fabric Type | smooth cotton fabric |
| Pattern Size | size of the biggest dragon: ca. 44.5cm (17.5") |
| Pattern Repeat | ca. 60.3cm (23.7") |
| Fabric Width | 112cm (44") |
| Unit Length | 45 cm (0.49 yards) |
| Weight | 140g/m² |
| Designer | De Leon Design |
| Collection | Nicole's Print |
| Brand | Alexander Henry |
Unit Length
- 1 fabric unit is 45 cm (0.49 yards).
- This is the last piece available for this fabric!
- machine wash cold (30°C), wash dark colors separately, no bleach
- tumble dry low, remove promptly
- use warm iron



| Categories: | Remnants |
| Material: | Cotton |
| Color: | Black |
| Pattern: | Animals/Animal PrintFairy Tales |
| Animal: | Other Animals/Insects |
| Usage: | BeddingsDressesLiningsPillow casesShirtsShortsSkirts |
| Fabric Origin: | USA Fabrics |

fabric with dragons, animal, Collection: Nicole's Print, Design: De Leon Design
229948

Remnants














