Remnant (37 x 112 cm) - dark blue Robert Kaufman galaxy outer space fabric Stargazers
Remnant (37 x 112 cm) - Space Fabric
dark blue cotton fabric with outer space theme
very high quality fabric, typical great Robert Kaufman quality
| Material | 100% cotton |
| Fabric Type | smooth cotton fabric |
| Pattern Size | size of one of the blue-purple swirls: ca. 7cm (2.8") |
| Pattern Repeat | ca. 59.5cm (23.4") |
| Fabric Width | 112cm (44") |
| Unit Length | 37 cm (0.40 yards) |
| Weight | 146g/m² |
| Designer | Studio RK |
| Collection | Stargazers |
| Brand | Robert Kaufman |
Unit Length
- 1 fabric unit is 37 cm (0.40 yards).
- This is the last piece available for this fabric!
- machine wash cold (30°C), wash dark colors separately, no bleach
- tumble dry low, remove promptly
- use warm iron



| Categories: | Remnants |
| Material: | Cotton |
| Color: | Blue |
| Pattern: | Stars/Outer Space |
| Usage: | BeddingsDressesLiningsPillow casesShirtsShortsSkirts |
| Fabric Origin: | USA Fabrics |

fabric from the USA with outer space theme, Design: Studio RK
230056

Remnants














