Remnant (39 x 112 cm) - dark red Robert Kaufman cute yellow flower fabric Paradise Pareaus 3
Remnant (39 x 112 cm) - Flower Fabric
dark red cotton fabric with cute yellow flowers and leaves
very high quality fabric, typical great Robert Kaufman quality
| Material | 100% cotton |
| Fabric Type | smooth cotton fabric |
| Pattern Size | size of the flower: ca. 6cm (2.4") |
| Fabric Width | 112cm (44") |
| Unit Length | 39 cm (0.43 yards) |
| Weight | 146g/m² |
| Collection | Paradise Pareaus 3 |
| Brand | Robert Kaufman |
Unit Length
- 1 fabric unit is 39 cm (0.43 yards).
- This is the last piece available for this fabric!
- machine wash cold (30°C), wash dark colors separately, no bleach
- tumble dry low, remove promptly
- use warm iron
| Categories: | Remnants |
| Material: | Cotton |
| Color: | RedYellow |
| Pattern: | Flower/Leaf/Plants |
| Usage: | BeddingsDressesLiningsPillow casesShirtsShortsSkirts |
| Fabric Origin: | USA Fabrics |
dark red fabric from the USA with flowers
230424

Remnants














