Fat Quarter (50 x 54 cm) - white fabric Kick Heart Disease Quilting Treasures Fabric
Fat Quarter (50 x 54 cm) - Kick Heart Disease Fabric
white cotton fabric with the text 'Kick Heart Disease, women etc.
very high quality fabric, typical great quality from the USA
| Material | 100% cotton |
| Fabric Type | smooth cotton fabric |
| Pattern Size | size of the woman: ca. 11.9cm (4.7") |
| Pattern Repeat | ca. 59.8cm (23.5") |
| Fabric Width | 54 cm (21.3") |
| Unit Length | 50cm (0.54 yards) |
| Weight | 146g/m² |
| Designer | Leslie Moak Murray |
| Collection | Kick Heart Disease |
| Brand | Quilting Treasures |
Fat Quarter Size
- 1 fabric unit is 50cm x 54 cm (21.3")
- All fat quarters are pre-cut! Each piece is a separate unit.
- e.g. if you order 3 fat quarters, they will be shipped as 3 individual pieces of fabric, not 1 continuous piece!
- machine wash cold (30°C), wash with like colours, only non-chlorine bleach
- tumble dry medium
- use warm iron



| Categories: | Remnants |
| Material: | Cotton |
| Color: | White |
| Pattern: | Letters/Numbers/WordsPeople |
| Usage: | BeddingsDressesLiningsPillow casesShirtsShortsSkirts |
| Fabric Origin: | USA Fabrics |

fabric with text, people, Collection: Kick Heart Disease, Design: Leslie Moak Murray
231838, LOC: A02-05-1











Remnants



