Remnant (43 x 112 cm) - mint green Alexander Henry fabric colorful ice cream Soft Serve
Remnant (43 x 112 cm) - Ice Cream Fabric
Made in Japan
mint green fabric with colorful ice cream
very high quality fabric, typical great Alexander Henry quality
| Material | 100% cotton |
| Fabric Type | smooth cotton fabric |
| Pattern Size | size of the ice cream with the strawberry: ca. 13.2cm (5.2") |
| Pattern Repeat | ca. 63cm (24.8") |
| Fabric Width | 112 cm (44.1") |
| Unit Length | 43 cm (0.47 yards) |
| Weight | 140g/m² |
| Designer | De Leon Design |
| Collection | Boardwalk |
| Brand | Alexander Henry |
Unit Length
- 1 fabric unit is 43 cm (0.47 yards).
- This is the last piece available for this fabric!
- machine wash cold (30°C), wash dark colors separately, no bleach
- tumble dry low, remove promptly
- use warm iron



| Categories: | Remnants |
| Material: | Cotton |
| Color: | Green |
| Pattern: | Food/Drinks |
| Usage: | BeddingsDressesLiningsPillow casesShirtsShortsSkirts |
| Fabric Origin: | USA Fabrics |

fabric with sweet treats, Collection: Boardwalk, Design: De Leon Design
232381











Remnants



