Fat Quarter (50 x 56 cm) - colorful dot fabric by Michael Miller in black
Fat Quarter (50 x 56 cm) - Colorful Dot Fabric in Black
What a fun dotted design this is! With dots in red, white, blue, and yellow, this fabric is perfect for children, as well as adults as it can easily be used in sewing projects such as bags, skirts, bandanas etc.
| Material | 100% cotton |
| Fabric Type | smooth cotton fabric |
| Pattern Size | size of one of the bigger dots: ca. 1cm (0.4") |
| Pattern Repeat | ca. 14.9cm (5.9") |
| Fabric Width | 56 cm (22.1") |
| Unit Length | 50cm (0.54 yards) |
| Weight | 149g/m² |
| Designer | Elise Gravel |
| Collection | I Want a Monster |
| Brand | Michael Miller |
Fat Quarter Size
- 1 fabric unit is 50cm x 56 cm (22.1")
- All fat quarters are pre-cut! Each piece is a separate unit.
- e.g. if you order 3 fat quarters, they will be shipped as 3 individual pieces of fabric, not 1 continuous piece!
- machine wash warm (40°C), wash with like colours, no bleach
- tumble dry medium, remove promptly
- use warm iron






| Categories: | Remnants |
| Material: | Cotton |
| Color: | Black |
| Pattern: | Circles/Dots/Spots |
| Usage: | BeddingsDressesLiningsPillow casesShirtsShortsSkirts |
| Fabric Origin: | USA Fabrics |

fabric with dots in different sizes
233367












Remnants



