Remnant (47 x 112 cm) - Michael Miller fabric Retro Rocket Rascals astronauts
Remnant (47 x 112 cm) - Michael Miller Fabric 'Retro Rocket Rascals'
blue fabric with boys as astronauts, rockets and spaceship
in retro style
with cars, towing trucks, motorcycles, handy man cars and more
very high quality fabric, typical great Michael Miller quality
| Material | 100% cotton |
| Fabric Type | smooth cotton fabric |
| Pattern Size | size of the astronauts: ca.5cm (2") |
| Fabric Width | 112 cm (44.1") |
| Unit Length | 47 cm (0.51 yards) |
| Weight | 149g/m² |
| Collection | 10th Anniversary |
| Brand | Michael Miller |
Unit Length
- 1 fabric unit is 47 cm (0.51 yards).
- This is the last piece available for this fabric!
- machine wash warm (40°C), wash with like colours, no bleach
- tumble dry medium, remove promptly
- use warm iron






| Categories: | Remnants |
| Material: | Cotton |
| Color: | BlueRed |
| Pattern: | ChildrenStars/Outer SpaceTransport |
| Usage: | BeddingsDressesLiningsPillow casesShirtsShortsSkirts |
| Fabric Origin: | USA Fabrics |

cute blue fabric with astronauts, rockets and spaceship in retro style from the USA
233994











Remnants



