Remnant (45 x 110 cm) - fruit fabric in teal with leaves and oranges by Liberty Fabrics
Remnant (45 x 110 cm) - Teal Fruit Pattern by Liberty Fabrics
teal cotton fabric with oranges, yellow flowers, green leaves etc.
| Material | 100% cotton |
| Fabric Type | smooth cotton fabric |
| Pattern Size | size of the biggest fruit: ca. 2.3cm (0.9") |
| Pattern Repeat | ca. 10.3cm (4.1") |
| Fabric Width | 110 cm (43.3") |
| Unit Length | 45 cm (0.49 yards) |
| Weight | 150g/m² |
| Collection | The Summer House Collection |
| Brand | Liberty Fabrics |
Unit Length
- 1 fabric unit is 45 cm (0.49 yards).
- This is the last piece available for this fabric!
- machine wash warm (40°C), no bleach
- use iron at medium-warmth temperature
- do not tumble dry
- line dry


| Categories: | Remnants |
| Material: | Cotton |
| Color: | Teal |
| Pattern: | Flower/Leaf/Plants |
| Usage: | BeddingsDressesLiningsPillow casesShirtsShortsSkirts |
| Fabric Origin: | Fabrics from the UK |

Lasenby Cotton, from the UK, with food design for quilting, Conservatory Fruits
237904











Remnants



