Remnant (48 x 93 cm) - Trans-Pacific Textiles blue sushi train fabric
Remnant (48 x 93 cm) - Blue Sushi Fabric
blue cotton fabric with sushi, map design, buildings etc.
very high quality fabric, typical great Trans-Pacific Textiles quality
| Material | 100% cotton sheeting |
| Fabric Type | strong cotton fabric |
| Pattern Size | height of the traffic light: ca. 4.9cm (1.9") |
| Pattern Repeat | ca. 21cm (8.3") |
| Fabric Width | 93 cm (36.6") |
| Unit Length | 48 cm (0.52 yards) |
| Weight | 128g/m² |
| Brand | Trans-Pacific Textiles |
Unit Length
- 1 fabric unit is 48 cm (0.52 yards).
- This is the last piece available for this fabric!
- machine wash cold (30°C), wash with like colours




| Categories: | Remnants |
| Material: | Cotton |
| Color: | Blue |
| Pattern: | Food/Drinks |
| Usage: | BeddingsDressesLiningsPillow casesShirtsShortsSkirts |
| Fabric Origin: | USA Fabrics |

blue fabric with food etc., from the USA, manga and anime style
239207

Remnants














