Remnant (41 x 112 cm) - light purple Michael Miller elderberry flower fairy fabric
Remnant (41 x 112 cm) - Light Purple Fairy and Flower Fabric
vintage-style light purple fabric with fairy children sleeping, small wild berries, leaves, flowers in orange, coral, dark orange, peach, blue, off-white etc.
| Material | 100% cotton |
| Fabric Type | smooth cotton fabric |
| Pattern Size | size of the fairy: ca. 10.5cm (4.1") |
| Pattern Repeat | ca. 30.5cm (12") |
| Fabric Width | 112 cm (44,1") |
| Unit Length | 41 cm (0,45 yards) |
| Weight | 149g/m² |
| Printing Method | This fabric is digitally printed and is highly detailed |
| Designer | Estate of CMB, 2018 Licensed by Frederick Warne |
| Collection | Elderberry Flower Fairies |
| Brand | Michael Miller |
Unit Length
- 1 fabric unit is 41 cm (0,45 yards).
- This is the last piece available for this fabric!
- machine wash warm (40°C), wash with like colours, no bleach
- tumble dry medium, remove promptly
- use warm iron


| Categories: | Remnants |
| Material: | Cotton |
| Color: | Purple |
| Pattern: | Fairy Tales |
| Usage: | BeddingsDressesLiningsPillow casesShirtsShortsSkirts |
| Fabric Origin: | USA Fabrics |

digitally printed fabric with fairies and flowers in a tossed pattern
240792











Remnants



