Remnant (29 x 112 cm) - black retro fabric with route 66 signs and cars by Alexander Henry
Remnant (29 x 112 cm) - Black Route 66 Fabric
black fabric with names of US States such as Arizona, Oaklahoma etc., with cars, signs etc.
| Material | 100% cotton |
| Fabric Type | smooth cotton fabric |
| Pattern Repeat | ca. 60.5cm (23.8") |
| Fabric Width | 112 cm (44,1") |
| Unit Length | 29 cm (0,32 yards) |
| Weight | 140g/m² |
| Designer | De Leon Design |
| Collection | Nicole's Prints |
| Brand | Alexander Henry |
Unit Length
- 1 fabric unit is 29 cm (0,32 yards).
- This is the last piece available for this fabric!
- machine wash cold (30°C), wash dark colors separately, no bleach
- tumble dry low, remove promptly
- use warm iron


| Categories: | Remnants |
| Material: | Cotton |
| Color: | Black |
| Pattern: | RetroSignsTransport |
| Usage: | BeddingsDressesLiningsPillow casesShirtsShortsSkirts |
| Fabric Origin: | USA Fabrics |

vehicle fabric with US States, Collection: Nicole's Prints, Design: De Leon Design
240955














Remnants



